Jak velkou pozornost věnujete ořechům
Ořechy a mandle se v našich končinách objevují na jídelním stole obvykle jako součást vánočního cukroví. Můžete se o tom přesvědčit i tím, že v období adventu bývají lískové či vlašské ořechy zcela na trhu rozebrány, a hospodyňky si nedovedou představit, čím by je v cukroví nahradily. Bez ořechů by to nebyly ty pravé staročeské vánoce, podepřené mnohdy i ořechovými skořápkami na vodní hladině v podobě plujících loděk s hořící svíčkou.
Jakmile vánoce opadnou, vbíháme do starých kolejí a ořechy jsou stranou našeho zájmu, maximálně se na stůl vrátí v podobě ořechové bábovky. Trochu málo, že? Přitom jsou právě tyto superpotraviny jednou z nejcennějších deviz, co nám příroda nabízí.
Co najdeme v mandlích
Nenasycené tuky – nenasycené mastné kyseliny jsou přirozenou součástí všech druhů ořechů, a tedy i plodů mandlovníku. Souhrnně se jim říká „zdravé tuky“, tuk naše tělo potřebuje pro vstřebávání některých vitamínů a pro transport energie a domníváte-li se, že bychom měli tuk ve stravě spíše omezit, máte pravdu, ale to se týká tuků nevhodných, tedy např. transfigurovaných tuků TFA či nadbytku tuků živočišného původu.
Vitamín E – jeho význam v těle je značný, je to velmi silný antioxidant, který prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu. Brzdí rychlé stárnutí a likviduje patogenní zárodky v těle včetně vznikajících nádorových bujení.
Minerály – mandle neloupané jsou perfektním distributorem vápníku, hořčíku, železa, zinku, mědi, fosforu, draslíku, selenu a některých dalších prvků do organismu. Obsahují jich velmi mnoho a stačí denně zkonzumovat jen malou hrst, abyste si jich dopřáli opravdu požehnaně.
Vláknina – jíst ořechy a mandle pravidelně se vyplácí i kvůli zvýšení objemu vlákniny, její nedostatek má fatální důsledky pro naše trávení a vstřebávání potravy. Deficit vlákniny blokuje střevní peristaltiku, což může vyústit i ve velmi závažná onemocnění, jako je rakovina tlustého střeva.