Vzniká při srážení mléčné bílkoviny kaseinu. Podle obsahu tuku ho rozdělujeme na plnotučný, nízkotučný nebo odtučněný. Bílkoviny z tvarohu jsou pro naše tělo velice dobře stravitelné, lépe než ty „masité“ nebo z ryb. Je pro naši výživu velice vhodný a prospěšný.
Kromě bílkovin (kaseinu) a aminokyselin (lysinu, methioninu) obsahuje mnoho vitamínů (A, C, D, E, B6, B12, betakaroten, kyselina listová) a minerálů. Z těch především vápník. Dále draslík, zinek, měď, selen a mangan.
Pro vysoký obsah vápníku je dobrý pro naše zuby, kosti i vazy. Působí preventivně proti osteoporóze (řídnutí kostí) i rakovině (má dobrý vliv na mezibuněčnou komunikaci). Je vhodný pro ty z nás, které trápí cukrovka, nemoci žaludku, žlučníku, jater a střev. Pomáhá při boji s obezitou. Osoby „na dietě“ na dlouhou dobu zasytí, přičemž je ovšem lehce stravitelný. Je vhodné jíst ho i večer, chrání před nočními „útoky na lednici“. Tvaroh také pomáhá při zotavení po nemoci a zachování mladistvého vzhledu. Při dietách ovšem samozřejmě kontrolujeme, kolik tvaroh obsahuje tuku. Je potřeba při nákupu vždy číst informace na obalech výrobků!
Výrobků a tvarohových pokrmů je opravdu veliké množství. Můžeme volit mezi sladkými i slanými variantami. V receptech bývá hlavní i doplňkovou surovinou. S jeho pomocí můžeme využít mnohé důležité látky, které by se bez něj naším tělem jen rychle „proběhly“ a nic by nám nedaly. Tvaroh se tráví pomalu, a tak je trochu „přibrzdí“ a náš organismus má na jejich využití mnohem více času. K čemu ho je nejvhodnější podávat?
· zelenina (papriky, okurky, česnek, cibule, zelí, ředkvičky, řepa)
· ovoce (jahody, meruňky, broskve, melouny, jablka a hrušky)
· ořechy
· sýry
A čím tvaroh nejvhodněji dochutíme a vylepšíme tak naše pokrmy?
· bylinky (pažitka, kopr, šalvěj či tymián)
· koření (paprika, pepř, kmín)
· hořčice
· majonéza
· med, skořice a vanilka ve sladkých jídlech