Často se stává, že se při hubnutí dostaví pravý opak. Naše hmotnost jde nahoru. Co s tím? Rady se stále opakují. Nepřehánět to s dietou, která je často příliš jednostranná a tělo trápí. V pohybu najít tu pravou míru, dávku. Zkrátka udržovat vše v rovnováze, nestresovat se a být trpěliví. Ono se to snadno radí! Tak si to znovu trochu zopakujeme.
Doplňujeme energii
Pokud se pohybujeme, je to správný krok. Je to důležité pro zdraví a kondici, spalujeme kalorie. Ovšem je důležité mít stále na mysli, že energii musíme tělu také pravidelně a vhodně doplňovat. Při udržování váhy rovnoměrně. Při „režimu hubnutí“ méně. Ale doplňovat je nutné!
Velkým pomocníkem je zelenina!
Zelenina je potrava zdravá a rozmanitých druhů. Můžeme ji připravovat na mnoho způsobů. Ale pozor! Jíme – li ji samotnou, brzy budeme mít hlad. Je vhodné ji doplňovat o nějakou kvalitní bílkovinu. Třeba maso, vejce, sýry, ale i oříšky a semínka. Kdo trpí na tzv. „uždibování“ a neví co by pořád svačil, je pro první pomoc zelenina ideálním řešením. Je ovšem potřeba si připravit a mít po ruce například mrkvičku, ředkvičky nebo okurku.
Pokud sladké, tak ráno!
Když máme sladké rádi, není třeba se trápit a zříkat se ho úplně. Jíme ho ale v rozumné míře a ráno. Pohybem něco přes den spálíme a nebudeme mít na něj chutě.
K obědu přílohy!
Není dobré úplně vynechávat přílohy. Tělo sacharidy potřebuje! K obědu si cháme je večer. těstoviny, rýži nebo brambory dáme. Když hubneme, vynecháme je večer. Večer jíme nejpozději tři hodiny před spaním! Náš organismus potřebuje dostatek času na zpracování potravy. Musí se také vyčistit a regenerovat. Dopřejeme mu k tomu alespoň 12 hodin bez jídla!
Jíme „do polosyta“ a opravdové jídlo!
Jíme střídmě, malé porce. Vynecháme přidávání. Ale konzumujeme skutečné jídlo! Třeba jen poloviční porce, ale opravdového pokrmu. Vyvarujeme se různých jeho náhražek.