Pod názvem kelp se ukrývá hnědá mořská řasa, která má antibakteriální a antivirové účinky. Umí toho však mnohem víc. Přínosů pro naše zdraví má toto řasa požehnaně. Správný botanický název této řasy je chaluha bublinatá. Oblíbili si ji nejen mořští ježci ale i lidé, proč?
Nejen zdroj výživných látek
Hnědá mořská řasa kelpa se vyskytuje na skalnatých útesech norských fjordů, na pobřeží Islandu a také ve východní části Kanady, kde se tvoří velké plantáže kelpového lesa. Kelp je ale také domovem pro mnoho mořských živočichů. Ti jej využívají k úkrytu ale také jako svůj zdroj obživy. Velmi si jej oblíbili třeba mořští ježci.
Na samém začátku průmyslové revoluce se řasa využívala například pro výrobu mýdel a také jako katalyzátor během výroby křemičitého skla. V dnešních dobách se využívá v potravinářském průmyslu a přidává se do zákusků jako jedna z želírovacích složek našich oblíbených dezertů. Najít jej ale můžeme i ve zmrzlinách nebo dokonce v zubních pastách. Na trhu se ovšem prodává i jako doplněk stravy, který může výrazně prospět našemu zdraví. Užívat jej kromě lidí pak mohou i zvířata, konkrétně psi a kočky. Chovatelé přidávají kelpu k pokrmům zvířat pro doplnění důležitých výživových látek, které jim v běžné stravě chybí.
Co v sobě řasa skrývá a jak nám může pomoci?
Tato mořská řasa obsahuje velkou řadu důležitých minerálů a stopových prvků. Obsahuje konkrétně jód, hořčík, vápník, síru, draslík, železo, mangan, zinek a měď. Déle se v ní vyskytují vitamíny A, B, C, bílkoviny a tuky. Řasa účinně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi stejně tak jako snižuje vysoký krevní tlak. Působí antivirově i antibakteriálně, a jelikož napomáhá snižovat tukové zásoby v těle, využívá se hojně i v redukčních hubnoucích programech. Umožňuje rychlejší spalování tuků a zlepšuje celkovou kondici organismu. Pomáhá také podporovat obranyschopnost organismu, pomáhá lepšímu trávení a umožňuje vylučování toxických látek ven z těla.