GU10
Patice GU10 si spojujeme s tzv. bodovým osvětlením. V České republice se začal tento typ svítidel rozšiřovat především od druhé poloviny 90. let, kdy se poprvé objevil v základním sortimentu stavebnin sádrokarton. Začala éra budování stropních podhledů, vestavěných skříní, půdních vestaveb, a GU10 v té době tvořily opěrný pilíř osvětlení bytových prostor i některých komerčních frakcí, zejména sféry obchodu a služeb.
E27
Říkáme ji „edisonka“, nebo edisonův závit. Je to ten klasický šroubovací systém s širokou objímkou, který přežil celé století a nebyl převálcován modernější technologií. Těžko říci, co vedlo současné vývojáře a konstruktéry k tomu, že i moderní LED diodové žárovky napodobují tvar klasických wolframových baněk, možná nostalgie. Ta je dokonce umocněna LED žárovkami z transparentního skla a s diodami umístěnými ve tvaru vlákna, které po rozsvícení připomínají svit svého předchůdce.
Po wolframových baňkách však nemusíme tesknit
· Nostalgie je snad jediný důvod, proč si doma nějaký historický kus ponechat, tak jako to dělají např. numismatici. Vláknové žárovky totiž nevykazují žádnou podstatnou přednost, co by stála za zmínku, snad jen tepelné záření pro chovatele drobného zvířectva v teráriu.
· LED diody mají extrémně dlouhou životnost, to je jeden z hlavních důvodů, proč jimi nahradit např. i kompaktní zářivky. Ta se dnes pohybuje v rozmezí od 50 do 100 tisíc hodin, což je při nepřetržitém provozu doba překračující 10 let.
· Tato světla jsou velice odolná vůči mnoha vlivům. Především proti hrubému zacházení a otřesům. Lze je nasadit prakticky kamkoliv, pouze s ohledem na stupeň krytí svítidla. Mohou být v provozu ve vytápěných interiérech, ale i ve venkovním prostředí při teplotách od -35 do + 40 stupňů Celsia.
· Nevyžadují téměř žádnou údržbu a nevyzařují žádné teplo, pouze částečně jejich napájecí zdroj, který je buď součástí patice, nebo jako externí prvek, např. u diodových pásků.