Existuje jen jeden způsob, jak se vyhnout podvodníkům, a jak si zvolit tu nejlepší možnou nabídku. A pokud jde o úvěry, tak jde v první řadě o peníze. Takže v takové situaci se vám vaše počtářské znalosti ze základní školy rozhodně zúročí. A pokud počítat příliš neumíte, tak si raději nic nepůjčujte, protože v takovém případě byste mohli splakat nad výdělkem.
Když vybíráte půjčku pro vás, vybírejte nejen podle výše úrokové míry a podle toho, kolik budete platit měsíc, co měsíc, ale především podle toho, kolik za takovou půjčku celkově přeplatíte. To znamená, kolik peněz navíc zaplatíte ke dlužné částce. Tento údaj se opravdu vyplatí si zjistit, ovšem nečekejte, že ho uvidíte na některém z propagačních plakátů. S velkou pravděpodobností se na něj budete muset doptat. Taková hodnota totiž nezahrnuje pouze úroky, ale také všemožné i nemožné poplatky, které před vámi věřitel raději skrývá. Jestliže nechcete nikomu naletět, raději se na ně informujte včas. A pozor, je zde ještě jedna věc – RPSN je sice zajímavý údaj, ale i ten se dá chytře obejít. Raději se proto zajímejte o celkový přeplatek za celé období, po které budete splácet.
Při výběru toho pravého úvěru se vždy hodí, mít po ruce kalkulačku, abyste si vše mohli ověřit a dopočítat. Pokud nepatříte mezi příliš silné počtáře, využijte alespoň jednu z volně dostupných finančních kalkulaček, které jsou na internetu na různých webových stránkách. Hodit se vám může například kalkulačka americké hypotéky, anebo třeba i jiné typy kalkulaček. Nicméně pokud ani z takových výsledků nejste příliš moudří, tak si peníze raději nepůjčujte, protože by to mohlo dopadnout špatně. A jestliže není vyhnutí, poproste někoho, komu můžete důvěřovat, aby vám s výběrem toho pravého úvěru pro vás poradil. Lepší je několikrát se poradit, než si špatně půjčit a upadnout do dluhů.