V západní společnosti se ženy dožívají vyššího věku než muži. V České republice je průměrná délka života muže 76,2 roku. Ženy se dožívají téměř o 6 let vyššího věku, tedy 82,1 roku. Dalším faktem podporujícím toto tvrzení je, že se na naší planetě Zemi nachází přibližně 700 lidí, kteří se pyšní tím, že na svém narozeninovém dortu sfoukli 110 svíček, z nichž je 90 % ženského pohlaví.
Čím je tento globální problém způsoben?
Vědci se tímto zapeklitým problémem zaobírají již řadu let. Jednoznačnou odpověď ale stále nalézt nedokážou. Ukažme si tedy alespoň některé z nich.
· Ženy mají náskok již od samotného začátku. Jsou totiž méně náchylné na různé infekční nemoci a mnohem lépe jim vzdorují. To je také důvodem, proč je menší procento potratů a kojenecké úmrtnosti u něžného pohlaví.
· Dalším faktorem je chromozom X, kterým jsou ženy vybaveny hned dvakrát. Pokud je tedy jeden z uvedených chromozomů závadný může být tento nedostatek vyrovnán chromozomem druhým. Muži mají tu nevýhodu, že vlastní chromozomy X a Y. Z čehož vyplývá, že jsou více náchylní ke genetickým mutacím a dědičným poruchám. Navíc postupná ztráta chromozomu Y může způsobovat vyšší náchylnost ke vzniku Alzheimerovy choroby a rakoviny.
· Testosteron. Tento nejdůležitější mužský hormon zapříčiňuje, že muži mnohem více riskují a potřebují se vyrovnávat, srovnávat a soutěžit s ostatními muži. A jak my ženy moc dobře víme tyto „machrovací” boje většinou nedopadají úplně růžově. Přiznejme si, ženy často ani nemívají tak bláznivé nápady.
· Muže mnohem častěji postihuje kardiovaskulární onemocnění. Čím je ale tento problém způsoben není jednoznačně jasné.
· Ženy v průměru žijí zdravějším životním stylem než muži. Protože se ženy chtějí líbit, mnohem více si hlídají svou hmotnost a tím pádem i jídelníček. Častěji také navštěvují lékaře, pokud něco není v pořádku.