Sociální péče jako taková fungovala již od pradávna, i když se samozřejmě takto neoznačovala. Lidé, kteří pomáhali potřebným, chudým, nemocným se sdružovali při církvích, spolcích, špitálech. Jako profese se začala sociální práce a sociální služba obecně formovat až na přelomu 19. a 20. století. Jako první sociální pracovnice se angažovaly ženy z vyšších společenských vrstev, ty také položily základy sociální práci jako odborné disciplíně. Sociální práce se začala studovat a vyvíjela se až do podoby jak ji známe dnes.
Jaká tedy dnes je?
Sociální práce je teoretická i praktická disciplína, zaměřená na pomoc jednotlivci, skupinám i celým komunitám v nouzi. Předmětem její činnosti je poskytnutí odborného poradenství, terapeutické pomoci nebo zprostředkování služeb tak, aby byl člověk schopen zařadit se do běžného života, případně aby měl zajištěny důstojné podmínky pro život.
V České republice je sociální práce podepřena Zákonem o sociálních službách, kde jsou definovány základní typy služeb, jejich dělení, cílové skupiny klientů, jsou zde specifikovány pracovní pozice v sociálních službách a potřebné vzdělání pracovníků.
Sociální pracovníkje odborník s požadovaným vzděláním – minimálně vyšším odborným, který je schopen samostatně a odborně řešit situaci klienta, případně jej nasměrovat na další navazující služby.
Mezi sociální služby spadají nejrůznější zařízení, která člověk potkává v běžném životě téměř na každém rohu. Jsou to zejména ambulantní, pobytové a terénní služby. Zaměřené na prevenci, poradenství nebo přímou péči. Klientem se může stát teoreticky kdokoliv, kdo v určité životní etapě potřebuje pomoc.
K nejznámějším službám patří zejména:
– domovy pro seniory
– stacionáře
– azylové domy
– poradny
– nízkoprahová zařízení pro děti a mládež
– krizová centra
– chráněné bydlení a mnoho dalších.
Cílovou skupinou sociálních služeb jsou tedy děti od narození až po osoby nejstaršího věku.
Často jsou sociální službyširokou veřejností opomíjeny, přehlíženy. Zdravý, pracující, soběstačný člověk nemá potřebu se tímto zabývat, pokud se však ocitne v krizové situaci, je dobré, aby věděl, kam se obrátit a kdo je mu ochoten a schopen pomoci.